Svařování elektrickým obloukem je základní metodou svařování využívanou při výrobě hal. Zdrojem tepla u tohoto typu svařování je elektrický oblouk mezi katodou a anodou - roztavení svařovaných ploch dojde díky teplu, které se tvoří při hoření elektrického oblouku. Svařování elektrickým obloukem patří do kategorie tavného svařování.
Svařování elektrickým obloukem patří mezi nejrozšířenější metody svařování díky kvalitě a nízkým investičním nákladům na toto svařování.
Elektrický oblouk představuje nízkopaměťový vysokotlaký výboj, který hoří v prostředí dostatečně ionizovaného plynu a par, které jsou vodivé a prochází jimi proud, při vysoké teplotě a za pomoci střídavého nebo stejniosměrného proudu. Pro vytvoření stabilního elektrického oblouku je zapotřebí dostatečné napětí pro ionizaci a proud, který udrží plazma oblouku v ionizovaném stavu. K zapálení elektrického oblouku dochází přerušením zkratu nebo vysoce napěťovou jiskrou.
Svařovací elektroda plní funkci přídavného materiálu, druhou elektrodou je svařovaný materiál, samotný oblouk je zdrojem tepla.
Svařování elektrickým obloukem se provádí pomocí elektrických zařízení, které vytváří svařovací proud a požadované napětí, tato zařízení dodávají stejnosměrný proud, usměrněný proud a střídavý proud.
Při svařování ocelových konstrukcí musí být dodržena velká bezpečnost práce na pracovišti dle ČSN EN 169 a ČSN EN 379. Osoby musí mít ochranné oblečení, ochranné svářečské kukly, na pracovišti musí být zajištěny přepážky a závěsy.