Jak správně navrhnout vrata do haly, objektu?
Přidáno 02.06.2015Vrata, stejně jako každý jednotlivý prvek v systému montovaných hal a objektů, má své specifické nezaměnitelné místo a pro jejich návrh musíme vycházet z konkrétní situace a podmínek.
K čemu slouží, nebo budou sloužit vrata? K zajištění dopravy, či transportu materiálu. K tomu potřebujeme znát, nebo si ujasnit konkrétní základní parametry a také technické možnosti nabízených řešení. Ve vývoji vrat je patrný za poslední dobu velký posun a progresivní vývoj. Dříve běžně prováděná průmyslová dvoukřídlová plechová vlysová vrata různých rozměrů, se již v této podobě téměř nepoužívají. Vývoj se posunul k průmyslovým sekčním vratům, které se běžně dodávají v rozměru šířky do 7 m a výšky 5,5 m.
Dimenzování rozměrů a typů vrat.
Hlavní při posuzování a navrhování typu a rozměru garážových a průmyslových vrat je, jaký dopravní prostředek bude využíván, či jaký materiál bude přepravován vraty. Rozměr vrat musí být naddimenzován s dostatečnou rezervou. U kamionů, které nezajíždí do montované haly a nakládají se, nebo vykládají nacouváním k ocelové hale je potřeba počítat s dnes běžnými rozměry ložné plochy cca 2,5 m a u dodávek cca 2,0 m. Vrata by měla být pro usnadnění manipulace min. o 10 – 30 cm širší. Tam, kde kamion vjede až do objektu je potřebná šířka vrat s potřebným manipulačním prostorem min. 4,50 m, lépe však 4,70. Kamion má šířku vč. zrcátek cca 3,10 m. Výška vrat pro kamiony se doporučuje 4,20 m.
Jinak se vyhodnocení velikosti vrat provádí tradičně i z různých jiných aspektů: dodávky probíhají kamiony, dodávkovými vozy, či jenom osobními vozy? Je třeba zabezpečit vykládaný materiál, či zboží před nepřízni počasí, chladem, teplem, nebo hmyzem? Tyto záležitosti je možné řešit vratovým těsněním, nebo těsnícím límcem. Další otázky - jak bude probíhat nakládka a vykládka – bude potřeba nakládací vyrovnávací můstek, či výsuvná plošina? Z čeho bude zhotovena rampa? Bude to korespondovat technicky a materiálově s halou, objektem?
Proč použít sekční vrata proti dřívější technologii dvoukřídlových ocelových vrat?
Sekční vrata do průmyslových hal:
- nezabírají žádný další prostor kolem otvoru vrat v hale
- mají výborné tepelně izolační vlastnosti
- se vyznačují snadnou manipulací a ovládáním tlačítkem, nebo dálkovým ovládáním
- povrchové materiály mají snadnou údržbu
- nekorodující materiály a úpravy mají dlouhou životnost
- mají velkou variabilitu tvarů, dezénů a barev
- jsou charakteristická možností funkčního prosvětlení
- jsou bezpečná v každé fázi otevírání
- mají zvýšenou odolnost proti násilnému vniknutí
- je možno je doplnit i o vstupní dveře tam, kde není možno umístit samostatné vstupní dveře mimo vrata.
Nejběžněji používané druhy garážových a průmyslových vrat :
- Sekční garážová a průmyslová vrata – jsou složeny z vodorovných, do sebe zapadajících panelů, výšky zpravidla 200 – 500 mm, zateplené polyuretanovou pěnou. Panely zajíždí po kolejnicích svisle nahoru a pak vodorovně pod strop. Pohon je většinou elektrický s použitím torzních pružin.
- Boční sekční vrata mají stejný princip jako klasické, jenom je otočen o 90 stupňů. Panely jsou umístěny svisle a vrata zajíždí do boku garáže, nebo vratového otvoru. Ovládání a pohon je podobný.
- Výklopná vrata jsou zhotoveny z jednoho kusu, který se vyklápí nahoru. U menších rozměrů je ovládání většinou mechanické s použitím protizávaží. U větších rozměrů je ovládání elektrické na tlačítko, nebo i dálkové ovládání.
- Rolovací garážová a průmyslová vrata – jsou zhotoveny z nižších profilů (jemnější vodorovné členění), než sekční vrata, zpravidla 50 – 120 mm, mohou být zateplena polyuretanovou pěnou. Vzhledem k tomu, že vrata se rolují na hřídel, umístěnou nad vraty, je nutno počítat s konstrukční výškou narolovaných vrat min. 800 mm.
- Posuvná vrata – jsou zhotoveny z jednoho kusu a proto se této vlastnosti využívá buď z architektonických důvodů, nebo u protipožárních vrat. Vnější vzhled může být velmi rozmanitý a na pohled může být vizuálně podobný sekčním, nebo rolovacím vratům, co do barvy i dezénu – podle požadavku architekta, nebo investora.
Kdy použít těsnící límce, nebo vratová těsnění?
Těsnící límce a vratová těsnění chrání překládané zboží před povětrnostními vlivy, šetří náklady na energii, zabraňují průvanu a tím výpadkům pracovníků v důsledku nemocí. V kombinaci s nakládacími můstky jsou nákladné přístřešky a přístavby ramp mnohdy nadbytečné, ale na druhou stranu zase zvyšují komfort obsluhy. Rozsáhlý program různých těsnících límců doplňují nafukovací těsnící límce a polštářové těsnící límce pro speciální použití.
Více o sekčních vratech v hale se můžete dočíst zde: sekční vrata